533 403 405
Sklep internetowy:605 515 185, 34 307 04 56
Sklep stacjonarny:531 551 140
Serwis:733 321 109
sklep@erowery.pl
ul. Sobieskiego 5, 42-217 Częstochowa
Kategorie
Regulacja amortyzatorów w rowerze

Jak wyregulować amortyzator w rowerze?

W zależności od zastosowanego w Twoim jednośladzie typu zawieszenia różnić będzie się regulacja amortyzatora w rowerze. Plus – minus, czyli bez możliwości zastosowania konkretnej twardości określonej jakąś wartością w przypadku amortyzatorów sprężynowych i z dużą dokładnością, jeśli masz amortyzator powietrzny. Możesz osiągnąć taką twardość amortyzatora, która będzie dopasowana do Twojej wagi, stylu jazdy oraz rodzaju dróg, na których się poruszasz. Regulacja amortyzatora sprężynowego przebiega w inny sposób, niż amortyzatora powietrznego.

Jak ustawić amortyzator sprężynowy w rowerze?


Regulacja amortyzatora sprężynowego w rowerze najczęściej przeprowadzana jest za pomocą specjalnego pokrętła zewnętrznego — dzięki fabrycznym oznaczeniom możesz sprawdzić, jaki poziom twardości uzyskałeś. System ściska sprężynę, co pozwala na osiągnięcie pożądanej sztywności, która wpływa na sposób, w jaki zawieszenie reaguje na nierówności terenu. W niektórych amortyzatorach można również dostosować inne parametry.
Regulacja amortyzatora w rowerze w przypadku amortyzatorów powietrznych

Obecnie w większości rowerów stosowane jest zawieszenie powietrzne, które reguluje się przez pompowanie amortyzatora. Za pomocą specjalnej pompki, przykręcanej do zaworu, dostosowuje się ciśnienie w amortyzatorze. Co zrobić, żeby amortyzator w rowerze był miękki? Obniż ciśnienie, spuszczając powietrze. Jeśli chcesz zwiększyć twardość – podnieś ciśnienie.
Jeśli nie wiesz, jak napompować amortyzator w rowerze, skorzystaj z pomocy specjalistów. Doświadczeni fachowcy w sklepach takich jak Erowery.pl chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!

Jakie powinno być ciśnienie w amortyzatorze? Ustawienie SAG

Jednym z kluczowych parametrów, jeśli chodzi o regulację amortyzatorów, jest SAG — naprężenie wstępne. Jest to wartość skoku amortyzatora, gdy rowerzysta całą masą ciała obciąża siodełko. Prawidłowe ustawienie SAG ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy i wydajnego działania amortyzatora.
Jeśli nie wiesz, jakie ciśnienie w amortyzatorze rowerowym ustawić, skorzystaj z informacji zawartych w instrukcji producenta. Przydatna będzie dla Ciebie tabela ciśnienia w amortyzatorze — wartości ciśnień różnią się w zależności od modelu. Kluczem jest odpowiednie dopasowanie wartości PSI do masy ciała użytkownika.

Rodzaje regulacji


Poza SAG popularnym ustawieniem jest tzw. rebound, który pozwala ustawić tempo, w jakim amortyzator wraca do pierwotnego ustawienia po skoku. Regulacja tłumienia kompresji umożliwia kontrolę szybkości, z jaką amortyzator absorbuje wstrząsy. W niektórych modelach można również ustawić całkowity skok, a nawet zmienić geometrię roweru poprzez przesunięcie środka ciężkości i zmianę kąta ramy. Im bardziej zaawansowany amortyzator wybierzesz, tym więcej parametrów możesz w nim ustawić.
Blokada amortyzatora

Niektóre amortyzatory mają funkcję blokady, która pozwala tymczasowo wyłączyć ich skok. Jest to przydatne, gdy nawierzchnia zmienia się z trudnego terenu na przykład na asfalt. Zastanawiasz, się jak odblokować amortyzator w rowerze? W zależności od modelu odpowiednia dźwignia umieszczona jest w okolicy systemu zawieszenia lub na kierownicy.

FAQ:

Jak się reguluje amortyzatory w rowerze?


W zależności od rodzaju amortyzatora używa się specjalnego pokrętła lub pompki pozwalającej wyregulować ciśnienie. Skorzystaj z instrukcji producenta, ponieważ poszczególne modele dają możliwość ustawienia różnych parametrów.

Jak wyregulować amortyzator przedni?


Jeśli masz amortyzator sprężynowy — użyj pokrętła. W przypadku amortyzatorów powietrznych, regulacji dokonuje się z wykorzystaniem specjalnej pompki.

Jak ustawić ciśnienie w amortyzatorze?


Dedykowaną pompkę przykręć do zaworu i upuść lub dopompuj powietrze, aż do osiągnięcia pożądanej wartości PSI, którą odczytasz na manometrze.

Dlaczego amortyzator w rowerze się nie ugina?


Przyczyn może być wiele — od mechanicznego uszkodzenia amortyzatora, przez nieprawidłowe ustawienie SAG, brak ciśnienia w amortyzatorze powietrznym, aktywną blokadę amortyzatora, aż po problemy z uszczelkami i przegubami, które mogą uniemożliwiać ruch.

Dane do przelewów

KM-Sport Krzysztof Mermer
ul. Sobieskiego 5
42-200 Częstochowa
Santander Polska S.A
35 1090 1795 0000 0001 5721 9406