Rower crossowy, miejski, szosowy czy górski, czyli jak wybrać idealny model dla siebie?
To postanowione: kupujesz rower! Przed Tobą jeszcze kilka dodatkowych decyzji. Dokładnie przemyśl, czego od niego oczekujesz oraz jaki model spełni Twoje potrzeby. Przeczytaj nasz poradnik, poznaj najpopularniejsze rodzaje rowerów i wybierz sprzęt dla siebie.
W pierwszej kolejności sprecyzuj, jaką rolę ma spełniać rower. Zastanów się, czy będziesz używać go sporadycznie, czy planujesz np. dojeżdżać nim do pracy. Czy rower posłuży Ci do uprawiania sportu, czy potrzebujesz go raczej do celów rekreacyjnych? Będziesz poruszać się ścieżkami rowerowymi czy raczej szukasz czegoś na wyjazdy w – często dość wymagający – teren? A może ma to być model uniwersalny? Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom rowerów.
Rowery crossowe
Rowery crossowe to modele uniwersalne, które dobrze radzą sobie na każdej nawierzchni. Jego konstrukcja oraz opony o dość łagodnym bieżniku umożliwiają komfortową jazdę po leśnych ścieżkach i drogach szutrowych, ale także po asfalcie.
Rowery trekkingowe
Rowery crossowe damskie i męskie są idealne na krótkie i średnie dystanse. Jeżeli jednak szukasz czegoś na dłuższe wycieczki rowerowe, sprawdź segment rowerów trekkingowych – turystycznych. Zapewniają wygodną, wyprostowaną pozycję. Ponadto są wyposażone w dodatkowe, przydatne w trasie akcesoria, jak bagażnik, uchwyty na sakwy, błotniki, podpórkę itd.
Aby wybrać dobry rower trekkingowy damski lub męski, musisz sprecyzować, do czego dokładnie go potrzebujesz. Jeżeli w planach masz dłuższe, np. kilkudniowe wycieczki, kup rower wykonany z lekkich komponentów, co pozwoli Ci zmniejszyć obciążenie.
Rowery miejskie
Rowery urban mają cięższą ramę od trekkingowych czy crossowych. Nie sprawdzą się na wymagających trasach, są za to idealne do codziennego przemieszczania się po ścieżkach rowerowych. Są tak zaprojektowane, aby umożliwić jazdę niezależnie od stroju – nawet w spódnicy i butach na obcasie.
Rowery górskie
Przeznaczone do jazdy w trudniejszych warunkach. Rowery do jazdy po górach charakteryzują się solidną konstrukcją ramy oraz dobrej jakości amortyzatorami. Głęboki bieżnik opon ułatwia jazdę na luźnej powierzchni.
Warto zwrócić uwagę na to, że rowery górskie to bardzo pojemne określenie. Wyróżniamy m.in.
Rowery szosowe i triathlonowe
Najlepsze do sportowej jazdy po drogach asfaltowych. Lekkie rowery szosowe to świetne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na osiągach sportowych i poważnie podchodzisz do poprawiania swoich wyników. Tego typu modele „wymuszają” niskie ułożenie ciała i aerodynamiczną pozycję, dzięki czemu można pokonać długi dystans w dość krótkim czasie.
Rowery przełajowe i gravelowe
Przeznaczone do krótkich, ale intensywnych wyścigów na różnych trasach. Najważniejsza jest w nich stosunkowo niewielka waga, zwrotność oraz dynamika. Rowery Gravel to z kolei połączenie modeli przełajowych, szosowych oraz górskich. Można nich jeździć zarówno po asfalcie, jak i trudniejszym terenie pamiętając jednak że rower ten, nie będzie mógł zastąpić roweru górskiego w wymagającym terenie.
Rowery BMX
Do jazdy wyczynowej i tricków, zarówno w przeznaczonych do tego miejscach, typu skateparki, jak i w mieście. Są niższe niż pozostałe modele, mają też małe, zazwyczaj 20-calowe koła oraz charakterystyczną kierownicę.
Specyficzną odmianą BMX-a jest rower Dirt. Wygląda jak połączenie roweru górskiego z BMX. Służy przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju akrobacji, w tym skoków na hopkach (dirt).
Rowery elektryczne
Damskie i męskie rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularność. To sposób na komfortowe przemieszczenie się po mieście oraz poza nim. Dostępne są bowiem nie tylko miejskie rowery z napędem elektrycznym, ale także szosowe, trailowe czy trekkingowe. To dobra opcja na dłuższe wycieczki – jeśli nie chcemy lub nie możemy obciążać się fizycznie.
Rowery dziecięce
Modele dla najmłodszych są dostępne niemal w każdym opisanym wyżej wariancie. Dzięki temu możesz zachęcać swoje dziecko do różnych rowerowych aktywności: jeździe po mieście, wycieczek do lasu czy akrobatyki w skateparku. Rowery dla dzieci 14/16/18/20 cali – jak widać, można wybierać różne wielkości kół, dzięki czemu precyzyjnie dopasujesz model do wieku oraz wzrostu dziecka.
Zastanów się, do czego dokładnie potrzebujesz roweru oraz jaki rodzaj najlepiej się sprawdzi. Wybierz model dla siebie i ciesz się z tej prostej przyjemności, jaką daje jazda na rowerze.